Tootegrupid

  

PORT ARTUR 1, PÄRNU

Oleme avatud:

   E-L 10-20, P 10-18  

  Alates 49€ on Eesti-sisene transport DPD või Smartpost pakiautomaati tasuta  

Miks ja kuidas võtta osa globaalsest "Plastivaba juuli" väljakutsest

01.07.2021
Miks ja kuidas võtta osa globaalsest "Plastivaba juuli" väljakutsest


Mõned uskumatuna näivad faktid:

* Igal aastal jõuab maailmamerre üle 10 miljoni tonni plastikut. See tähendab, et igas minutis lastakse ookeanidesse prügiauto konteineri jagu plastikprügi. [1] 

* Kui plasti merre kogunemine jätkub praegusel kiirusel, on aastaks 2050 maailmameres hinnanguliselt rohkem plastikut, kui kalu. [2]

* Ühekordsed nõud moodustavad umbes poole kogu maailmas toodetavast plastikust [3]. Need on esemed, millest saab prügi juba pärast paariminutilist kasutamist! Igal aastal toodetavast 380 miljonist tonnist plastist ladestub 91% prügimägedes või maailmameres. Vaid 9% läheb ümbertöötlusse). [4] 

* Keskmine naine kasutab oma elu jooksul umbes 11 000 hügieenisidet- ja tampooni. [5]

* Eestis kulub päevas hinnanguliselt 200 000 ühekordset topsi, millest 120 000 on kuumade jookide jaoks. [6]

* Plastireostuse tõttu hukkub igal aastal hinnanguliselt miljon merelooma [7] (sh kilpkonnad ja delfiinid), kes takerduvad või lämbuvad plastikjäätmesse või siis haigestuvad liigse mikroplasti söömise järel (värvilised plastitükid meenutavad sööta). 

* Mikroplasti leidub kõikjal. Seda on isegi Antarktika jääs, Mount Everestil ja Mariaani süvikus. [8] Seda on maapinnas, veekogudes, õhus, kalades, loomades, lindudes ja inimestes. Üks inimene sööb ja joob elu jooksul sisse hinnanguliselt 18-20 kg plastikut [9], igal nädalal umbes visiitkaardi jagu (5g). [10]

* Plasti lagunemiseks kulub keskmiselt umbes 400 aastat (läbipaistev kilekott - 20 aastat, hambahari ja mähkmed - 500 aastat). See tähendab, et kõik plastik, mis kunagi toodetud on, on planeedil mingil kujul endiselt alles. [11]

 



Algas iga-aastane globaalne väljakutse "Plastivaba juuli"

Tänasest algas rahvusvaheline plastireostuse vähendamise algatuPlastic Free July, mille raames kutsutakse inimesi üles teadlikult vähendama plastist toodete kasutamist. Plastivaba juuli väljakutsega liituvad igal aastal miljonid inimesed üle kogu maailma.

Kuna oleme igal sammul plastikust ümbritsetud, võib sellest loobumine esmapilgul võimatuna tunduda.

Seetõttu on Plastivaba juuli selliselt üles seatud, et igaüks saab endale sobiliku väljakutse kujundada. Väljakutsele registreerimine ei kohusta Sind millekski, see on lihtsalt abiks motivatsiooni hoidmisel ning näitab toetust algatuse eestvedajatele ja teistele osalejatele. 

Plastivaba juuliga liitudes saab valida, kas loobuda väljakutse ajal osaliselt või täielikult kas: 4 põhireostajast, milleks on kilekotid, plastpudelid, kõrred ja kohvitopsid; kõigist ühekordsetest plasttoodetest või kõikvõimalikust plastist.

Juba väikeste eetiliste valikute tegemine tekitab hea enesetunde. Naudi iga pisematki saavutust ja andesta endale mõned libastumised - nii kujuneb välja uus meeldiv harjumus. Looduslähedane eluviis ei peaks olema mitte koormav kohustus, vaid hoopis hea enesetunde tekitaja! 


Kõige lihtsam asi, millest alustada, on ühekordsete plastist esemete kasutamise lõpetamine.
See on võrdlemisi lihtne, aga mõjus samm, mille igaüks meist saab ära teha. 

Loodussõbralike alternatiivide valimine ühekordsete esemete asemel on tänapäeval tegelikult uskumatult lihtne. Uued nullkulutooted on kvaliteetsed, vastupidavad ja mugavad ning näevad Sinu käes või kodus kaunid välja. Ühekordne suurem väljaminek tasub end pikemas perspektiivis ära nii Sinu tervise, rahakoti kui keskkonna vaatest.

10 lihtsat viisi, kuidas plastivabast juulist osa saada ja igapäevaselt plastivaba eluviisi poole liikuda:

  1. Asenda ühekordsed raseerijad üheainsa roostevabast terasest raseerijaga, millel on vahetatav tera ning mis peab vastu aastakümneid. 


  2. Naudi jooki ilma kõrreta või siis kasuta näiteks pilliroost või roostevabast terasest kõrt.


  3. Soeta või õmble endale meelepärase disainiga korduvkasutatav riidest poekott. Hoia kotti käepäraases kohas, et see Sul vajadusel alati olemas oleks (esikus, käe- või seljakotis, autos või jalgrattakorvis). Pane sinna sisse ka paar pisemat kotti, millega transportida lahtisi kuivaineid ja puuvilju. 


  4. Investeeri korralikku lekkekindlasse termospudelisse, mis sobib nii kuuma joogi hoidmiseks kui lihtsaks veepudeliks. Üks plastpudel laguneb looduses 450 aastat! [12] Kui oled tihti harjunud kohvi kaasa ostma, proovi korduvkasutatavat kohvikruusi, mis iga kohvimasina alla sobib. 


  5. Hoia kotis väikest jätkusuutlikku söögiriistade komplekti või kodust kaasa võetud metallist kahvlit, et ennetada olukorda, kus pead poes kiiruga ühekordseid söögiriistu ostma.


  6. Naudi kodus kokkamist. Nii kontrollid ise, mis tooteid tarbid ning säästad raha ja loodust. Mis õhtusöögist üle jääb, saad järgmisel päeval tööle lõunasöögiks kaasa võtta.


  7. Vaata köögiriiulid ja külmkapp tihti üle ning koosta ostunimekiri. Nii on lihtsam enda valikuid poes teadlikult jälgida. Ka kodus tekib ilmselt vähem üleliigseid toidujääke ja pakendiprügi.


  8. Asenda kümned kodu- ja kosmeetikatarbed looduslike ja tervislike nullkulutoodetega. Kasuta plastpakendis vedelseebi ja šampooni asemel tahkeid variante. Soovitame väga näiteks eestimaist Magrada pärnaõiešampooni. Hambapastatuubi asemel saab kasutada näritavaid hambapesutablette või -pulbrit; plastikust hambaharja asemel näiteks bambusest varianti. Puhasta kogu kodu kemikaalipudelite asemel hoopis sidrunhappe, sooda ja õrna äädikalahusega. Seejuures kasuta harjasid, nuustikuid ja lappe, mis pole valmistatud plastist. 


  9. Proovi kümnete igakuiste hügieenitarvete ostmise asemel korduvkasutatavat menstruaalanumat. Näiteks OrganiCupi jääb pärast esimest proovimist kasutama 10 naist 11-st. See on puhas, lekkekindel, peab korraga vastu 12 tundi ning sellega võib isegi ujumas käia. Kui see tundub liiast, kasuta alustuseks orgaanilise puuvillaga hügieenisidemeid (näiteks kodus viibides). Lisaks ohtrale plastikjäätmete tekkimisele võivad tavalised hügieenisidemed ja tampoonid tihti sisaldada organismile kahjulikke naftapõhiseid kemikaale. 


  10. Taaskasuta olemasolevaid plastikust esemeid. Võta vanad kilekotid uuesti poodi kaasa, kasuta plastkarpe lillede ettekasvatamiseks, vii ülejäägid pakendiprügisse. Ära viska midagi niisama ära, alles siis, kui vanad esemed on kasutuskõlbmatuks muutunud, tasub hakata uusi loodussõbralikumaid asendusi tegema. :)  


Püüa plastivabal juulikuul (ja ka edaspidi) üleüldist tarbimist vähendada. Esmatarbekaupade puhul, mida paratamatult palju kulub, eelista vastutustundlikult toodetud, vastupidavaid ja kehasõbralikke esemeid. It's Biost leiad kõik eelnevalt nimetatud nullkulutooted ja palju-palju muud põnevat: näiteks tahkel kujul nõudepesuseebi või pähklipuruga nõudepesukäsna.

Plastivaba juuli väljakutsega saad ametlikult liituda siin leheküljel: https://www.plasticfreejuly.org/take-the-challenge

Toredat plastivaba juulikuud!